ZpětÚvodní strana » Aktuality » Jak vybrat dobrého realitního makléře?
16.11.2010 07:26

Jak vybrat dobrého realitního makléře?

Jak vybrat dobrého realitního makléře?

Petr Zámečník | 1.11.2010 00:00 | Realitní makléř

Vyvěšením cedule "Na prodej" dnes již byt nebo dům neprodáte. Najít vhodného kupce je v dnešní době stagnace realitního trhu umění hodné kouzelníka. Takovým kouzelníkem může být zkušený realitní makléř. Jak ale poznat profesionála?

Dobrý realitní makléř dokáže ušetřit klientovi čas, peníze i starosti. Špatný realitní makléř klienta připraví o čas, peníze, ale ne o starosti - těch naopak může mít po jeho zásahu více než předtím. Jak poznat kvalitního realitního makléře?

Realitní společnosti a jejich realitní makléři se mohou v realitní transakci postavit na tři strany: na stranu kupujícího, na stranu prodávajícího a na stranu vlastních zájmů. Bohužel jen obtížně předem zjistíte, na které straně stojí realitní makléř stojící právě před vámi. Přitom volba, na čí straně bude makléř stát, rozhoduje o kvalitě a výsledku prodeje vaší nemovitosti.

Realitní makléř na straně kupujícího

Realitních makléřů skutečně stojících na straně kupujícího je jako šafránu. Přijde-li klient s poptávkou po určitém typu nemovitosti ať již ke koupi či k pronájmu, zařadí ho makléř do nějakých databází - a následně mu předkládá především nabídky prodávajících a pronajímatelů, z nichž může získat provizi za zprostředkování. Většina poptávajících se tak dostává do vleku kupujících a jejich zájmy jsou hájeny minimálně.

Chce-li poptávající skutečně zastupovat v realitní transakci, musí si najít - a zaplatit - makléře, které bude stát na jeho straně. Takový makléř pak aktivně vyhledává nemovitosti splňující požadavky svého zákazníkaa při vyjednávání o ceně, je-li tato pro klienta důležitá, či o jiných podmínkách, jako jsou kupříkladu úpravy nemovitosti v režii prodávajícího či pronajímatele, tvrdě hájí zájmy klienta.

Realitní makléř na straně prodávajícího

Na první pohled by se mohlo zdát, že na straně prodávajícího stojí většina realitních makléřů. Vždyť z prodeje či pronájmu nemovitosti má makléř provizi a je v jeho zájmu prodat co nejvýhodněji. Omyl. Na straně prodávajícího stojí jen někteří - a ti pak patří k nejlepším realitním makléřům.

Přes na první pohled shodný zájem prodávajícího zákazníka a makléře se jejich zájmy liší. A to někdy do té míry, že se i zákazník dostává do vleku realitního soukolí bez efektivní možnosti prodat či pronajmout svůj byt či dům.

Realitní makléř "na své" straně

Naprosto nejčastěji zejména po hubených létech "realitní krize" stojí realitní makléři na své vlastní straně - a hájí především své zájmy. V čem se liší zájmy makléře a prodávajícího klienta?

Klient se s prodejem či pronájmem nemovitosti může ocitnout ve dvou situacích: Buď potřebuje prodat rychle, nebo chce prodat za co nejvyšší cenu. Jen s velkým štěstím může prodat za vysokou cenu rychle. V takovém případě mu pak beztak v hlavě hlodá červík pochybností, zda nenasadil cenu příliš nízkou. Chce-li prodat co nejdráž, musí počkat na vhodného kupce - a to chce čas.

Realitní makléř potřebuje především obrat. Jeho primární zájem se tak do značné míry shoduje pouze s klientem, který chce prodat rychle. Jistě, pokud prodá za vyšší cenu, jeho provize je vyšší. Ale pokud by měl na zákazníka čekat půl roku, to je lepší vrabec v hrsti...

Jak vybrat dobrého realitního makléře

Stoprocentní návod na výběr spolehlivého realitního makléře není. Žádný návod nemůže zcela spolehlivě fungovat, dokud do něj bude vstupovat jeden chaotický prvek - člověk. Přesto lze svou šanci na výběr kvalitního realtiního makléře zvýšit.

I v rámci jedné realitní kanceláře se kvalita realitních makléřů liší. Je proto důležité správně vybrat konkrétního člověka, který bude vaši transakci zastřešovat. A měl by to být optimálně makléř, který bude stát na vaší straně.

Dobrý realitní makléř se pochopitelně vyzná v realitním právu. Dokáže vám přesně popsat proces prodeje i nejslabší body, kterými prodej bude procházet, a na právní kličky, na které je třeba dát pozor a které lze naopak využít pro hladší průběh transakce. Měl by být schopen vše vysvětlit tak, abyste všemu porozuměli - a pokud ne, nebojte se ptát. Vy jste zákazník.

Ptát se realitního makléře má význam i v okamžiku, kdy odpověď znáte. Prověříte si tím znalosti člověka, který vás má zastupovat v transakci - mnohdy životní. Makléř nemusí znát na vše odpověď z hlavy, ovšem pokud neví, nesmí si začít vymýšlet.

Realitní makléř by neměl předjímat vaše cíle. Předpokládat, že chcete pronajmout či prodat za co nejvyšší cenu, je mnohdy chyba. Prodávající může chtít prodat rychle, pronajímatel může být ochoten snížit nájemné, pokud má dostatečné záruky ze strany nájemníka. Cena se tak může ukázat jako druhotná.

Zkušený realitní makléř by vám měl být schopen doporučit i některé stavební aj. úpravy, které zvýší šanci na úspěšný prodej - a především zároveň nezatíží finanční rozpočet prodávajícího více, než o kolik dráž bude možné nemovitost díky úpravám prodat.

O úspěchu prodeje rozhoduje též způsob propagace prodávané či pronajímané nemovitosti a způsob komunikace a jednání s potenciálními zájemci. Co na nemovitosti realitní makléř vyzdvihne? Jsou to skutečně jedinečné vlastnosti daného objektu? Dokáže realitní makléř nějaké jedinečnosti nalézt? A dokáže je pak kupujícím prodat?

Realitní makléř by se měl zajímat o vše týkající se prodávané či pronajímané nemovitosti. Vždyť potenciální zákazník se bude ptát jeho. Pokud neprojeví dostatečný zájem ani o zásadní skutečnosti a neprojde si celou nemovitost s prodávajícím, pak je lepší porozhlédnout se jinde.

Hledejte nemovitosti

Zadaným podmínkám vyhovuje: 47 nabídek

Rychlý kontakt

 Mobil:      774 720 752

 e-mail:

Aktuality

19.03. 2013

Exkluzivní smlouva může usnadnit prodej bytu. Pozor na podvodníky

Momentálně sice není úplně vhodná doba na prodej nemovitosti, ale některé prodávající tíží finanční situace, nebo se prostě například zděděné nemovitosti chtějí zbavit. K prodeji můžete využít například internetové stránky a o vše se postarat sami, nebo si prodej zařídit přes realitní kancelář. Pak nastává otázka, jestli s realitní kanceláří uzavřít exkluzivní smlouvu, či nikoli.
19.03. 2013

Ceny bytů budou klesat ještě v příštích dvou letech

Minulý rok ceny bytů a pozemků klesaly. Podle analýzy Komerční banky budou ceny bytů pokračovat v poklesu ještě v dalších dvou letech. To je dobrá zpráva pro kupující, ale horší pro prodávající. Za dva roky by měly ceny mírně vzrůst.

© 2020, Real assistant s.r.o. – všechna práva vyhrazena | RB reality

Mapa stránek